Skolotāja pašcieņa un stresa vadīšana
Ikviens mācību process saistīts ar saskarsmi, kurā izpaužas gan cilvēka saskarsmes prasmes, gan personības īpašības, gan profesionālā kompetence. Tāpēc ir svarīgi padziļināt zināšanas par saskarsmē notiekošajiem procesiem un vispārīgām likumsakarībām, personības īpašībām, kas ietekmē cilvēku savstarpējas attiecības, nosaka saskarsmes un mācību vidi. Mācību procesā svarīgi veidot labvēlīgu vidi, tāpēc nozīmīgas ir zināšanas par to, kas veido labvēlīgu vai nelabvēlīgu saskarsmes vidi.Paaugstinot kompetenci saskarsmē un paplašinot zināšanas par identitātes veidošanos, palīdzēs skolotājiem labāk izprast jauniešu darbību un uzvedību. Svarīgi arī paplašināt zināšanas par saskarsmi vienaudžu vidū, kā arī saskarsmes īpatnības dažādu vecumu cilvēku vidū. Salīdzinot atšķirības saskarsmes procesos dažādu vecumu grupās, pieaugušie, tai skaita skolotāji, labāk izpratīs jauniešus, saskatīs atšķirības saskarsmē, kas nosaka saskarsmes veidus ar vienaudžiem un dažādu vecumu grupās. Paplašinot zināšanas par sevi un citiem, cilvēki labāk izprot savu un citu uzvedību, darbības motivāciju. Tas savukārt palielina cilvēka drošības izjūtu, paaustinās pašapziņu un samazinās trauksmes izjūtu, kas tālāk var radīt stresu, pašsajūtas un veselības pasliktināšanos.
2. Personības loma saskarsmes procesos (R.Orska)
Mācību materiāla nodaļā „Personības loma saskarsmes procesos” skatīti jautājumi par personības identitātes veidošanos pusaudžu un jauniešu vecumposmā, viņu saskarsmes īpatnībām, kā arī pedagoģiskās saskarsmes aspekti. Mācību materiāla mērķis ir padziļināt izpratni par audzēkņu personības attīstības īpatnībām un tās saistību ar saskarsmi un pilnveidot prasmes pedagoģiskajā saskarsmē.
Mācību materiāla apguves rezultātā paredzams, ka pedagogs pilnveidos kompetences efektīvas pedagoģiskās saskarsmes ar audzēkņiem veidošanā: pilnveidosies prasme novērtēt situāciju, seku paredzēšanas prasme, prasme sadarboties, prasme savaldīties, citu cilvēku uzvedības izpratne, prasme radoši risināt situācijas.