2. VEKTORGRAFIKAS LIETOTNES UN TO IZMANTOŠANAS IESPĒJAS

Vektorgrafikas lietotnes paredzētas darbam ar zīmētiem objektiem – dažādas formas, biezuma, krāsas un stila līnijām, daudzstūriem, ovāliem u.tml.

Pateicoties iespējām vienkārši mainīt objektu formu, krāsu, novietojumu un citus parametrus, kā arī neierobežoti palielināt vai samazināt attēlu, nezaudējot tā kvalitāti, vektorgrafika guvusi plašu pielietojumu dažādās jomās. Piemēram, ar vektorgrafikas lietotni var sagatavot:

  • dažādas sarežģītības pakāpes rasējumus un dizaina skices;
  • organizāciju logotipus, veidlapas, vizītkartes, reklāmas materiālus;
  • plakātus dažādu pasākumu, pakalpojumu vai produktu popularizēšanai;
  • tīmekļa lappušu noformējuma grafiskos elementus.

Lai gan vektorgrafikas zīmējums sastāv no samērā vienkāršiem objektiem un efektiem, tos kombinējot, var iegūt arī šķietami telpisku vai tradicionālai grafikai līdzīgu attēlu.

Pastāv gan komerciāli vektorgrafikas produkti, tādi kā Adobe Illustrator, CorelDRAW, Xara Xtreme, gan brīvās programmatūras projekti: Inkscape, sK1, Xara Xtreme for Linux, OpenOffice.org Draw.

Inkscape ir labi attīstīts un aktīvs projekts, kurā veidotais vektorgrafikas redaktors ir savietojams ar Linux saimes operētājsistēmām, Windows, Mac OS X un atbalsta atvērto SVG (Scalable Vector Graphics) standartu.

SVG formāta dokumentus ir iespējams apskatīt ar mūsdienīgiem tīmekļa pārlūkiem, bet rediģēt – pat ar vienkārša teksta redaktoru. Tomēr parasti rediģēšanai ērtāk ir izmantot Inkscape vai cita grafiskā redaktora piedāvātos rīkus.

Šajā materiālā tiks apskatīta Inkscape versija 0.47 Ubuntu 10.04 Lucid Lynx vidē. Tā kā Inkscape un Ubuntu ir aktīvi projekti, to aktuālajās versijās var būt izstrādātas jaunas iespējas un izlabotas nepilnības, ieviešot atšķirības no šī materiāla satura. Citādu Inkscape saskarnes elementu izskatu un uzvedību var noteikt arī cita darbības vide, piemēram, Windows vai KDE.