Samba serveris

Samba ir atklātā pirmkoda programmatūra, kas realizē SMB/CIFS (Server Message Block/Common Internet File System) tīkla protokolu. Nosaukums radies ievietojot divus burtus protokola nosaukumā. Šo protokolu izmanto Microsoft Windows tīkla sistēma, realizējot failu, printeru un seriālo portu koplietošanu. Samba programmatūra pieejama gan Linux, gan Unix operētājsistēmām, tai skaitā Mac OS X, ļaujot veidot vienotu tīklu failu koplietošanai pat tad, ja tīklā pieejami datori ar dažādām operētājsistēmām.

Samba programmatūra spēj nodrošināt ne tikai failu koplietošanu, bet arī pildīt t.s. domēna kontroliera funkciju. Domēna kontrolieris (domain controller) ir mehānisms, kas Microsoft Windows sistēmām nodrošina vienotu lietotāju kontu un to datu glabāšanu jeb t.s. klejojošos profilus (roaming profile). Piemēram, datorklasē ir 20 datori, tie visi ir pieslēgti vienam un tam pašam domēna kontrolierim. Lietotājs var sēsties pie jebkura brīvā datora, ievadīt savu lietotājvārdu un paroli un piekļūt saviem dokumentiem, grāmatzīmēm u.c. ierastām lietām. Pieslēgšanās brīdī šie dati tiks pārkopēti no servera uz lietotāja datoru. Pēc darba beigšanas un atteikšanās no sistēmas, visas izmaiņas (gan labotie vai jaunizveidotie faili, gan iestatījumi) tiek noglabātas domēna kontroliera serverī, lai nākamreiz, pieslēdzoties no tā paša vai jebkura cita datora, lietotājs piekļūtu saviem datiem.

Tradicionāli šādu servisu nodrošina Microsoft Windows Server operētājsistēma, kas ne katram ir nepieciešama un ir pa kabatai. Tomēr domēna kontroliera pamatfunkcijas (lietotāju autentifikāciju un klejojošo profilu atbalstu) spēj nodrošināt arī Samba serveris, kas uzstādīts uz Linux operētājsistēmas. Šādu serveri var izmantot ne tikai lietotāju personīgo failu glabāšanai, bet arī to koplietošanai starp skolotājiem, skolotājiem un skolniekiem vai kā citādi.

Šī materiāla ietvaros tiks demonstrēts kā uz Xubuntu Linux 10.04 LTS operētājsistēmas uzstādīt Samba primāro domēna kontrolieri ar klejojošo profilu atbalstu un koplietošanas mapēm skolotāju saziņai ar klasi (piemēram, lai ievietotu papildu mācību materiālus).

Samba servera uzskaņošanai tiks izmantots Webmin rīks. Par Webmin uzstādīšanu un izmantošanu skatīt nodaļu par Webmin.