Tīmekļa serveris

PHP, MySQL un satura vadības sistēmas

Sarežģītākas mājaslapas, kas izmanto PHP programmēšanas valodu, parasti izmanto arī datu bāzi, lai glabātu mājaslapas datus. Lai pārvaldītu jau uzstādīto MySQL datu bāzes serveri var izmantot Webmin rīku Servers -> MySQL Database Server. Tomēr plašāk tiek izmantots tam īpaši veidots rīks phpMyAdmin. Tas uzstādāms ar Synaptic pakotņu pārvaldnieku (meklēt phpmyadmin un atzīmēt instalēšanai, pielietot izmaiņas). Instalēšanas konfigurācijas logā atzīmēt apache2, lai phpMyAdmin automātiski tiktu uzskaņots darbam ar Apache tīmekļa serveri. phpMyAdmin rīks pieejams izmantojot tīmekļa pārlūkprogrammu atverot adresi http://localhost/phpmyadmin un ievadot MySQL lietotāja vārdu un paroli, piemērm, root un tā paroli.

phpMyAdmin galvenā sadaļa

Attēls 45: phpMyAdmin galvenā sadaļa

Lai izveidotu savu mājaslapu nav obligāti jābūt programmētājam. Pasaulē ir daudz t.s. satura vadības sistēmas (Content Management System, CMS) jeb programmēšanas valodā izveidotas mājaslapas, kas ir bezmaksas pieejamas. Tās tiek izplatītās kā atvērtā pirmkoda un brīvi izmantojamas gan privātām, gan skolas, gan komerciālām darbībām.

Šādas sistēmas var būt t.s. blogi jeb emuāri, portāli, forumi, attēlu galerijas vai pat interneta veikali. Tās pieejamas jau lietošanai gatavā veidā un parasti to uzstādīšana prasa dažu darbību veikšanu (piemēram, mājaslapas failu lejupielādēšanu un atarhivēšanu, virtuālās mitināšanas vietas un datubāzes izveidošanu). Populārākās atvērtā pirmkoda satura vadības sistēmas apkopotas mājaslapā http:// www.opensourcecms.com/, tajā pieejamas arī demonstrācijas versijas, kuras var izmēģināt. Piemēram, šobrīd populārākā blogu sistēma ir Wordpress. Tā ir viegli uzstādāma un ērti lietojama. Lietotājam nav nepieciešamas pat minimālas programmēšanas iemaņas, lai publicētu savus rakstus vai attēlu galerijas. Wordpress ir aprīkota ar mehānismu, kā nomainīt lapas izskatu jeb t.s. tēmu nelabojot nevienu koda rindiņu. Internetā pieejamas simtiem vai pat tūkstošiem dažādas tēmas, kuras var izmēģināt ar dažu peles klikšķu palīdzību. Wordpress pieejama arī latviešu valodā. Arī Latvijas Universitāte izmanto Wordpress blogu sistēmu – http://blogi.lu.lv
Wordpress 3.0 satura vadības sistēmas noklusētais izskats
Attēls 46: Wordpress 3.0 satura vadības sistēmas noklusētais izskats