Linux pārvaldības rīks Webmin

Webmin ir Linux operētājsistēmas adminstrēšanas rīks. Tas ir bāzēts uz tīmekļa tehnoloģijām – Webmin var izmantot ar jebkuru mūsdienu tīmekļa pārlūkprogrammu, piemēram, Mozilla Firefox. Ar Webmin var veidot lietotājus, pārvaldīt tādu servera programmatūru kā Apache tīmekļa serveri, DNS serveri, failu koplietošanas serveri un citu. Webmin atvieglo administratora darbu, atbrīvojot no konfigurācijas failu labošanas ar roku. Un tā kā Webmin ir bāzēts uz tīmekļa tehnoloģijām, ar to var administrēt arī attālināti pieslēdzoties pie servera.

Webmin mājaslapa www.webmin.com
Attēls 16: Webmin mājaslapa www.webmin.com

Šī materiāla ietvaros Webmin tiks izmantots kā galvenais administrēšanas rīks. Ar to var paveikt teju vai visas nepieciešamās darbības skolas servera izveidošanai.

Webmin nav iekļauts Ubuntu Linux pakotņu sarakstā, tādēļ to nepieciešams lejupielādēt no tīmekļa vietnes http://www.webmin.com Kreisajā pusē ir sadaļa Download (lejupielādēt). Ubuntu Linux operētājsistēma ir bāzēta uz Debian Linux, tādēļ abām ir viena un tā pati Webmin versija – Debian package. Šī saite vienmēr norādīs uz jaunāko Webmin versiju. Šobrīd tā ir 1.520.
Mozilla Firefox - lejupielādes

Attēls 17: Mozilla Firefox - lejupielādes

Verot vaļā lejupielādēto failu, tiek atvērts pakotņu uzstādīšanas rīks. Lai uzstādītu Webmin, jāspiež instalēt pakotni, tiks pajautāta parole – jāievada sava lietotāja parole. Kad instalēšana pabeigta, uzstādīšanas rīku var vērt ciet.
Pakotņu instalators - Webmin uzstādīšana
Attēls 18: Pakotņu instalators - Webmin uzstādīšana

Kad Webmin uzstādīts, tam piekļūt var izmantojot tīmekļa pārlūkprogrammu, piemēram, Mozilla Firefox pieprasot tajā adresi https://localhost:10000, localhost vietā var rakstīt datora IP adresi.

Mozilla Firefox - neuzticams savienojums

Attēls 19: Mozilla Firefox - neuzticams savienojums

Kā redzams Webmin izmanto drošo https protokolu (uz to norāda burts s) – tas nozīmē, ka visi dati, kas tiek sūtīti no pārlūka uz serveri tiek šifrēti. Tas ir īpaši svarīgi, ja pieslēdzaties no attālināta datora. Pirmoreiz verot vaļā Webmin, tiek parādīts paziņojums, ka savienojums nav uzticams. Par to nevajag satraukties, savienojums patiesībā ir uzticams, tikai pārlūkprogramma par to nezina. Jāatzīmē “es apzinos riskus” un šī lapa jāpievieno un jāapstiprina kā drošības izņēmums. Drošajām https lapām kā garants to drošībai tiek izsniegti sertifikāti. Tos parasti izsniedz autorizēta organizācija, piemēram, Verisign un sertifikātā ir ierakstīts servera domēna vārds, piemēram, piemeram.lv. Savukārt, noklusētais Webmin sertifikāts nav nedz autorizētas organizācijas izsniegts, nedz izveidots tieši jūsu servera adresei. Bet tas nenozīmē to, ka dati starp pārlūkprogrammu un Webmin serveri tiks sūtīti nešifrēti. Tie tāpat tiks šifrēti, vienīgi pārlūkprogramma ziņos par to, ka sertifikātu nav izsniegusi tam zināma autorizēta organizācija.

Mozilla Firefox - pievienot drošības izņēmumu
Attēls 20: Mozilla Firefox - pievienot drošības izņēmumu

Webmin pieslēgšanās logā rakstiet savu lietotājvārdu un paroli un apstipriniet to ar Login.

Webmin pieslēgšanās logs

Attēls 21: Webmin pieslēgšanās logs

Tiek piedāvāta arī paroles iegaumēšana, lai nākamās reizes tā nebūtu jāievada. Es neiesaku izmantot šo iespēju, pat tad, ja neviens cits parasti šo datoru neizmanto. Izmantojot Webmin rīku ar operētājsistēmu var veikt jebkuru administrēšanas uzdevumu, tai skaitā instalēt vai novākt programmatūru, dzēst failus, utt. Tāpēc paroles iegaumēšanas uzticēšana pārlūkprogrammai nav ieteicama.

Webmin - pamatinformācija par serveri

Attēls 22: Webmin - pamatinformācija par serveri

Pieslēdzoties Webmin, tiek parādīta pamatinformācija par serveri: nosaukums; operētājsistēma un tās versija; Webmin versija; laiks uz servera; procesora noslodze pēdējās minūtes, 5 un 15 minūšu laikā; operatīvās atmiņas apjoms un cik tā izmantota; virtuālās atmiņas apjoms un cik tā izmantota, cietā diska vietas apjoms un cik tā izmantota. Kreisajā pusē ir Webmin vadības panelis, ar to var piekļūt pie programmatūras uzskaņošanas. Webmin ir aprīkots ar plašu klāstu spraudņu, kas nodrošina dažādu serveru administrēšanas iespējas, tai skaitā Apache tīmekļa servera, BIND DNS servera, Samba servera u.c. Webmin piedāvā arī pašas sistēmas administrēšanas rīkus, piemēram, lietotāju pārvaldību, programmatūras atjaunināšanu un uzstādīšanu, datora pārstartēšanu, u.c.

Pēc noklusējuma Webmin rīki izvietoti septiņās sadaļās:

  • WebminWebmin uzskaņošanas rīki, ar kuriem var izveidot Webmin lietotājus, definēt no kādām IP adresēm tam var pieslēgties, apskatīties Webmin žurnālus;

  • System – sistēmas uzskaņošanas rīki, ar kuriem var izveidot jaunus sistēmas lietotājus, uzstādīt vai noņemt programmatūru un veikt citus sistēmas administrēšanas darbus;

  • Servers – uzskaņošanas rīki, ar kuriem var uzskaņot serveru programmatūru, piemēram, Apache tīmekļa serveri;

  • Networking – tīkla uzstādījumu uzskaņošana, ugunsmūra uzskaņošana, u.c. ar tīklu saistītas darbības;

  • Hardware – aparatūras rīki, ar kuriem var apskatīties disku sadalījumu, pārvaldīt partīcijas, uzstādīt sistēmas laiku;

  • Cluster – sadaļa, kura paredzēta klasteru pārvaldībai. Klasteris ir vairāku datoru kopums, kas ir savienoti vienotā tīklā, tiem ir vienota vadība un tie veido virtuālu vienību, kas paredzēta apjomīgu uzdevumu veikšanai;

  • Others – dažādi papildu rīki, piemēram, komandrindas saskarnes rīks.

Paneļa apakšā ir moduļu atsvaidzināšanas rīks (Refresh modules). Tas jāizmanto pēc jaunas servera programmatūras uzstādīšanas, piemēram, DNS. Webmin uzbūve ir modulāra, tas nozīmē, ka katrs iekļautais konfigurēšanas rīks ir atsevišķa vienība. Tā kā Webmin satur plašu klāstu ar moduļiem, tie kuri netiek izmantoti (sistēmā nav uzstādīts attiecīgais serveris, ko pārvaldīt) ir noslēpti. Moduļu atsvaidzināšanas rīks pārbauda vai sistēmā ir uzstādīta jauna programmatūra un iespējo attiecīgo moduli. Tādēļ, ja pēc kādas servera programmatūras uzstādīšanas Webmin nav pieejams tās administrēšanas rīks, jāatsvaidzina moduļi.