Mehānika profesionālajā izglītībā
8.nodaļa PUNKTVEIDA ĶERMEŅU MEHĀNIKA
Punktveida ķermeņu savstarpējā novietojuma un tā mainības principiālais apraksts
Punktveida ķermeņa jēdziens.
Par punktveida ķermeni var uzskatīt ikvienu ķermeni, kura izmēri ir daudz mazāki par attālumiem līdz tam šī ķermeņa apkārtnē esošiem un dotajā situācijā vērā ņemamiem citiem ķermeņiem. Punktveida ķermenis raksturojas ar noteiktu to veidojošo iekšējo vidi, bet tās aizņemtais tilpums un ārējā forma netiek ievēroti.
Īpašs gadījums ir viendabīgas iekšējās vides veidoti lodveida ķermeņi, kas ir uzskatāmi par punktveida ķermeņiem arī tuvumā, līdz pat šo ķermeņu saskarei.
Attāluma un virziena jēdzieni.
Punktveida ķermeņu savstarpējais novietojums raksturojas ar šo ķermeņu savstarpējiem attālumiem un virzieniem, kuros ap katru no tiem atrodas pārējie ķermeņi. Par ķermeņu savstarpējo novietojumu (attālumiem un virzieniem) ir jēga runāt, ja ir vismaz divi aplūkojamie ķermeņi.
Šajā sakarā lai atceramies ģeometrijas pirmsākumus pamatskolas matemātikā. Ar to tad arī jau sākas mehānikas parādību matemātiskais apraksts jeb matemātiskā modelēšana!
Atskaites sistēmas jēdziens.
Ķermeņu savstarpējā novietojuma apraksta izveide sākas ar
Ķermeņu telpiskā stāvokļa raksturlielums ir rādiusvektors (R vai r).
Ķermeņu savstarpējo novietojumu izvēlētajā
Ķermeņu rādiusvektori kā ķermeņu telpiskā stāvokļa raksturlielumi ir šo ķermeņu savstarpējā novietojuma apraksta pamatelementi. Konkrētais apraksts ir spēkā izvēlētajā
Ķermeņu telpisko stāvokļu kopums uzdod vienu no fizikālajām telpām - parasto mehānikas telpu. Saka, ka ķermeņi atrodas trīsdimensionālā telpā. Vienkāršākā gadījumā runā par divdimensionālu telpu jeb ķermeņu atrašanos plaknē. Visvienkāršākajā gadījumā ir viendimensionāla telpa, kad ķermeņi atrodas uz līnijas. Kāda telpa jāizvēlas ķermeņu savstarpējā novietojuma aprakstam, to nosaka šie ķermeņi un cilvēku ērtības un vienkāršības apsvērumi, izvēloties atbilstošu
Ķermeņi, to savstarpējais novietojums ir konkrēti - novērojami, kamēr telpa kā ķermeņu iespējamo atrašanās vietu kopums ir abstrakcija novērotā atveidei cilvēka apziņā.
Zinot ķermeņu stāvokļus attiecībā pret izvēlēto
Ikviena ķermeņa telpiskais stāvoklis ir zināms, ja zināmi trīs šī ķermeņa stavokļa raksturlielumi: rādiusvektora projekcijas rX, rY, rZ vai rādiusvektora modulis r.
VEKTORIKA - ķermeņu telpisko stāvokļu matemātiskā apraksta valoda.
Matemātikas nozari, kura aplūko vektorus kā matemātiskos lielumus, sauc par vektoru algebru.
8.2.att. Masasa punkta stāvoklis 3D telpā un ķermeņa telpiskā stāvokļa rādiusvektors