Ķīmija un sabiedrības ilgtspējīga attīstība

Ķīmija un sabiedrības ilgtspējīga attīstība

Biodegradējamo materiālu izmantošanas jomas

No biodegradējamo polimēru patēriņa kopapjoma līdzīgi kā pasaulē, arī Rietumeiropā iepakojuma vajadzībām patērē 37 % (skat. 14. att.). Visvairāk lieto cietā iepakojuma formas. Tās vispirms sāka ieviest Anglijā 2001 – 2002. g., pēc tam Itālijā, Šveicē, Beļģijā, Nīderlandē. Dažādas nozīmes maisiņi Rietumeiropā ieņem 21 % no biodegradējamo polimēru patēriņa kopapjoma.

14att


Biodegradējamo polimēru pielietojums sadzīvē

Biodegradējamo polimēru pielietojums sadzīvē ir ļoti plašs un daudzveidīgs. To pielietojamība ir līdzvērtīga konvencionālajai plastmasai. No biodegradējamiem polimēriem ražo plēvi, maisiņus, pudeles dzērienu pildīšanai, trauciņus pārtikas produktu glabāšanai, vienreizlietojamos traukus un daudzus citus izstrādājumus.

Uz cietes bāzes tiek izgatavots granulu veida pildījums (loosefill) (skat. 15. att.). Tas saskarē ar ūdeni ātri izšķīst. Šis bija viens no pirmajiem uz cietes bāzes izgatavoto biodegradējamo polimēru lietošanas veidiem, kuru sekmīgi saka lietot dažādu patēriņa preču transportiepakojuma nostiprināšanai, kā alternatīvu putuplastam, ko parasti izgatavo no konvencionālajiem polimēriem – PS un PP.

15att

Iepirkuma maisiņi ir viens no nozīmīgākajiem biodegradējamo plastmasu lietošanas virzieniem. Piemēram, Novamont Mater-Bi – no cietes ražoti plēves iepirkumu maisiņi ir kā caurspīdīgi, tā arī biodegradējami (skat. 16. att.).

16att

No biodegradējamiem polimēriem var tikt izgatavots kompostējams maizes iepakojums (skat. 17. att.). Maizes iepakojuma lodziņš ir izgatavots no caurspīdīgas celulozes plēves NatureFlex® (IBAW) vai PLA. PLA uzglabāšanas laika nodrošina maizei nemainīgi kraukšķīgu garoziņu. PLA plēves var lietot produktu īslaicīgai uzglabāšanai līdz 6 dienām.

17att

NatureWorks PLA biodegradējamas pudeles (skat. 18. att.) ir ieviestas lielveikalos Vācijā. Vāciņi ir biodegradējami, izgatavoti no Mater-Bi cietes polimēra IhrPlatz. BIOTA – pirmā dzērienu pildīšanas kompānija, kas 2003. gadā ūdens pildīšanai ieviesa NatureWorks PLA pudeles. Tās ir sertificētas „Biodegradable Products Institute BPI”. Pudeles rūpnieciskos apstākļos sadalās 75 – 80 dienās.
18att

No biodegradējamiem polimēriem vēl tiek izgatavoti svaigas produkcijas iepakojuma trauki, termoformētas paplātes, vienreiz lietojamie galda piederumi, glāzes (skat. 19. att.).

19att

No biodegradējamiem polimēriem izgatavotās melnas plēves, kas galvenokārt ir 12-15 μm biezas, lieto nezāļu apkarošanai dārzeņu un zemeņu stādījumos (skat. 20. att.). Šādu plēvju sadalīšanās laiks augsnē ir 1 – 6 mēneši.

20att

Sintētiskiem biodegradējamiem polimēriem piemīt laba izmantojamība biomedicīnā audu pārstādīšanas un kontrolēta zāļu transporta jomā, kur tiek izmantotas polimēru degradācijas procesa īpašības, kas novērš nepieciešamību pēc atkārtotas ķirurģiskas iejaukšanās [10].