Spriedumi un pierādījumi. Teorija.

Site: Profesionālajā izglītībā iesaistīto vispārizglītojošo mācību priekšmetu pedagogu kompetences paaugstināšana
Course: MateT006 : Skolēnam atvērts matemātikas mācību process profesionālajā izglītībā
Book: Spriedumi un pierādījumi. Teorija.
Printed by: Guest user
Date: Thursday, 18 April 2024, 7:42 AM

Description

Temata teorijas izklāsts.

Titullapa


ESF + ES + IEGULDĪJUMS TAVĀ NĀKOTNĒ logo_LU

logo_Projekts



Jānis Mencis


Matemātiskie izteikumi, pierādījumi




Materiāls izstrādāts
ESF Darbības programmas 2007. - 2013.gadam „Cilvēkresursi un nodarbinātība”
prioritātes 1.2. „Izglītība un prasmes”
pasākuma 1.2.1.„Profesionālās izglītības un vispārējo prasmju attīstība”
aktivitātes 1.2.1.2. „Vispārējo zināšanu un prasmju uzlabošana”
apakšaktivitātes 1.2.1.1.2. „Profesionālajā izglītībā iesaistīto pedagogu
kompetences paaugstināšana”
Latvijas Universitātes realizētā projekta
„Profesionālajā izglītībā iesaistīto vispārizglītojošo mācību priekšmetu pedagogu
kompetences paaugstināšana”
(Vienošanās Nr.2009/0274/1DP/1.2.1.1.2/09/IPIA/VIAA/003,
LU reģistrācijas Nr.ESS2009/88) īstenošanai.




Rīga, 2010.

1. Jēdziens.

1.1. Priekšmeta īpašības un pazīmes

 

Lai atbildētu uz šo jautājumu, jānoskaidro, kas ir priekšmeta īpašības un pazīmes.

 

Katram priekšmetam piemīt vairākas īpašības jeb pazīmes. Jāņem vērā, ka ar priekšmetu loģikā saprot visu, par ko var domāt. Piemēram, mēs domājam par naudu, ēdienu, kvadrātu, Pitagora teorēmu, ekoloģiju, naidu un mīlestību, to visu loģikā uzskata par priekšmetu.

Pazīmes (īpašības) ir tas, ar ko priekšmets līdzinās vai atšķiras no citiem. Piemēram, liels, mazs, garš, tāpat arī būt ar vienādām malām, būt paralēlam utt.

Pazīmju skaits ir atkarīgs no priekšmeta sarežģītības. Piemēram, „pirmskaitlim ir divas pazīmes: dalīties pašam ar sevi un dalīties ar viens.”.

Jebkura priekšmeta pazīmju kopums ir sadalāms divās lielās grupās: būtiskās un nebūtiskās pazīmēs.

 

Būtiskas pazīmes raksturo priekšmeta kvalitatīvu noteiktību. Tās ir pazīmes, kas ir nepieciešamas attiecīgajā kontekstā, bet ar tām pietiek, lai raksturotu priekšmetu. Piemēram, kvadrāts ir taisnstūris, kam visas malas vienādas. Šajā gadījumā ir divas būtiskas pazīmes:

1) malas ir vienādas un nav svarīgi, cik garas;

2) tas ir taisnstūris jeb četrstūris, kam visi leņķi ir 90 grādi.

Priekšmets, palikdams tas pats, nevar zaudēt savas būtiskās pazīmes. Un otrādi - ja ir zaudēta kāda no būtiskajām pazīmēm, tad tas jau ir cits priekšmets. Ja, aplūkojot iepriekšējo piemēru par kvadrātu, tiek pazaudēta pazīme būt taisnstūrim, tad šī figūra var būt arī rombs.

Atšķirībā no būtiskajām pazīmēm nebūtiskās pazīmes nav obligātas visiem

vienveidīgajiem priekšmetiem. Tās var būt, bet var arī nebūt. Piemēram, lai konstatētu, ka figūra ir taisnstūris, nav svarīgi malu garumi. Svarīgs ir tikai fakts, ka visi leņķi ir 90 grādu lieli.

Noteiktos apstākļos nebūtiskās pazīmes var kļūt būtiskas un otrādi. Tā piemēram, cilvēku iedalīšana pēc apavu izmēriem zobārstam ir mazsvarīga, bet apavu firmas direktoram tā ir ļoti būtiska.

 

Def. Jēdziens ir domāšanas forma, kas atspoguļo priekšmetus un parādības pēc to būtiskajām pazīmēm.

 

Būtiskās pazīmes raksturo priekšmeta galveno saturu.

 

1.2. Jēdziena definēšana

 

 

Def. Formulējumu, kas precīzi paskaidro kāda jēdziena nozīmi, izmantojot jau pazīstamus jēdzienu, sauc par tā definīciju.

 

Def. Jēdziena definēšana ir tā satura atklāšana, nosaucot jēdzienam raksturīgās pazīmes.

Definēšanas rezultāts ir definīcija. Piemēram, jēdziena „riņķa līnija” definēšanas rezultātā iegūstam šādu definīciju: „Riņķa līnija ir visu to plaknes punktu kopa, kas atrodas vienādā attālumā no sākumā dotā punkta (centra).”

 

Tātad definēšana ir definīciju izveidošana. Tā ir jēdziena precīzas robežas  noteikšana,  kas doto jēdzienu atšķir no visiem pārējiem jēdzieniem.

 Piemērs. Plaknes figūra, kuru veido vairāku noslēgtu taisnu nogriežņu

virkne, sauc par daudzstūri. Šajā definīcijā definējamais jēdziens ir „daudzstūris” un definētājs jēdziens ir „plaknes figūra, kuru veido vairāku noslēgtu taisnu nogriežņu virkne.”

 

 Definīcijas, kas veidotas pēc šāda

principa mēdz saukt par klasiskām definīcijām.

 

1.3. Definēšanas kārtulas

 

Definīcijai jābūt skaidrai un saprotamai. Lai definīcija būtu skaidra, tās definētājam

jēdzienam jābūt pēc iespējas lakoniskākam. Jāizvairās no nebūtiskām pazīmēm. Piemēram, definīcija „bioloģija ir zinātņu kopums par dzīvību” ir pietiekami lakoniska un izsaka savu galveno būtību. Skaidrai definīcijai ir vēl viena svarīga prasība: definētājam jēdzienam jānorāda uz pazīmēm, kuras vairs nav jādefinē. Pretējā gadījumā rodas kļūda „izskaidro neskaidro ar neskaidro”. Piemēram, definīcija „rādiuss ir puse no diametra” būs skaidra tikai tiem, kam ir priekšstats par diametru.

 

Jebkuras definīcijas efektivitāte ir atkarīga no personas zināšanu līmeņa, kam definīcija domāta. Ja zināšanas sliktas, tad nāksies paskaidrot arī definētāja jēdzienus.

 

 Definīcijā nedrīkst veidoties aplis. Definētāja jēdziena saturam jābūt skaidram bez

definējamā jēdziena izmantošanas. Raksturīgs piemērs: „Nolaidība ir nolaidīga attieksme pret saviem pienākumiem.”

 

 Definīcija pēc iespējas nedrīkst būt noliedzoša. Kārtula nosaka, ka definētāja jēdzienā jāuzrāda pazīmes, kas piemīt definējamajam jēdzienam, un nevis jāuzskaita pazīmes, kuru tam nav. Piemērs „cilvēks nav augs” vai „matemātika nav humanitārs priekšmets” kaut kādu informāciju par interesējošo priekšmetu esam guvuši, bet tas tomēr nedod skaidru priekšstatu par to, kas ir „cilvēks” vai „matemātika”.

 

Noliedzošas definīcijas mēdz būt noliedzoša rakstura jēdzieniem. Piemēram, „Nesalaužams ir

tāds, kuru nav iespējam mazināt, bojāt, pakļaut cita ietekmei.” Redzam, ka „nesalaužams” ir noliegums no jēdziena „salaužams” un tāpēc arī definētājs jēdziens satur noliedzošu frāzi „nav iespējams”.

 

Jēdzienu definēšana ir ļoti komplicēta lieta, bet ne katrā situācijā  tā ir nepieciešama. Reizēm lietderīgāk ir izmantot definēšanai līdzīgu paņēmienu (izskaidrošanu). Ir daudz tādu jēdzienu, kurus nav iespējams precīzi definēt, jo tie ir pārāk abstrakti, piemēram, Dievs, mīlestība, bezgalība un daudzi citi. Katram no šiem jēdzieniem ir vairākas definīcijas, bet neviena no tām tā

īsti neatbilst loģikas prasībām. Var lietot:

1) izskaidrojumu aprakstot. Piemēram, „sniegs ir balta kristāliska viela, kas ziemā krīt no debesīm.”

2)izskaidrojumu ar uzskaitījumu – jēdziena atsevišķu elementu vai apakšklašu uzskaitīšana.

Piemēram, „rakstāmpiederumi ir pildspalvas, zīmuļi, flomāsteri” vai „aritmētiskās darbības ir saskaitīšana, atņemšana, reizināšana un dalīšana”.

3) izskaidrojumu salīdzinot – jēdziena izskaidrošana ar cita skaidrāka jēdziena palīdzību. Piemēram, „zebra ir zirgs ar svītrām” vai „plikpauris ir cilvēks bez matiem.”.

4) ostensīvo definēšanu – priekšmetu nosaukšanu, tos demonstrējot. Tātad, piemēram, jaunā māte tur rokās karoti un savam mazajam bērniņam saka un rāda „tā ir karote”, pēc tam bērns visus līdzīgos priekšmetus sauc par karotēm. Šāds skaidrojums ir efektīvs, lai gūtu elementāru priekšstatu par jēdzienu. Bieži izmantojams svešvalodu un jaunu tehniku apguvei. Arī attēli mācību un rokasgrāmatās pilda ostensīvās definīcijas funkciju.