Ķīmija un sabiedrības ilgtspējīga attīstība
Biodegradējamo materiālu izmantošanas jomas
No biodegradējamo polimēru patēriņa kopapjoma līdzīgi kā pasaulē, arī Rietumeiropā iepakojuma vajadzībām patērē 37 % (skat. 14. att.). Visvairāk lieto cietā iepakojuma formas. Tās vispirms sāka ieviest Anglijā 2001 – 2002. g., pēc tam Itālijā, Šveicē, Beļģijā, Nīderlandē. Dažādas nozīmes maisiņi Rietumeiropā ieņem 21 % no biodegradējamo polimēru patēriņa kopapjoma.
Biodegradējamo polimēru pielietojums sadzīvē
Biodegradējamo polimēru pielietojums sadzīvē ir ļoti plašs un daudzveidīgs. To pielietojamība ir līdzvērtīga konvencionālajai plastmasai. No biodegradējamiem polimēriem ražo plēvi, maisiņus, pudeles dzērienu pildīšanai, trauciņus pārtikas produktu glabāšanai, vienreizlietojamos traukus un daudzus citus izstrādājumus.
Uz cietes bāzes tiek izgatavots granulu veida pildījums (loosefill) (skat. 15. att.). Tas saskarē ar ūdeni ātri izšķīst. Šis bija viens no pirmajiem uz cietes bāzes izgatavoto biodegradējamo polimēru lietošanas veidiem, kuru sekmīgi saka lietot dažādu patēriņa preču transportiepakojuma nostiprināšanai, kā alternatīvu putuplastam, ko parasti izgatavo no konvencionālajiem polimēriem – PS un PP.
No biodegradējamiem polimēriem var tikt izgatavots kompostējams maizes iepakojums (skat. 17. att.). Maizes iepakojuma lodziņš ir izgatavots no caurspīdīgas celulozes plēves NatureFlex® (IBAW) vai PLA. PLA uzglabāšanas laika nodrošina maizei nemainīgi kraukšķīgu garoziņu. PLA plēves var lietot produktu īslaicīgai uzglabāšanai līdz 6 dienām.
No biodegradējamiem polimēriem vēl tiek izgatavoti svaigas produkcijas iepakojuma trauki, termoformētas paplātes, vienreiz lietojamie galda piederumi, glāzes (skat. 19. att.).
No biodegradējamiem polimēriem izgatavotās melnas plēves, kas galvenokārt ir 12-15 μm biezas, lieto nezāļu apkarošanai dārzeņu un zemeņu stādījumos (skat. 20. att.). Šādu plēvju sadalīšanās laiks augsnē ir 1 – 6 mēneši.